Liptovská Mara: Okúpte sa na mieste, na ktorom kedysi stáli domy a žili ľudia

Autor: Redakcia

Keď sa zamyslíte, Slovensko má všetko. Majestátne hory, prírodné pramene, kultúrne tradície, nádherné mestá i more. Áno, naozaj. Nepočuli ste predsa o tom, že máme Slovenské more? Alebo konkrétnejšie povedané: Liptovské more? Najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku tak nazýva mnoho jej milovníkov.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bg1bd-6nxv8/?tagged=liptovskamara“ hidecaption=“false“ width=“612″]

A že ich nie je málo. Veď Liptovská Mara a jej okolie patria k najkrajším lokalitám v našej krajine. Táto vodná priehrada, ktorá slúži aj ako vodná elektráreň, bola vybudovaná ešte v rokoch 1965 až 1975. Jej rozloha je 22 kilometrov štvorcových a zaujímavosťou je, že sa „rozlieva“ na niekdajšej polohe 13 obcí, ktoré boli zaplavené pri jej výstavbe. Presídlených bolo až 4 tisíc obyvateľov. Dôvodom jej stavby boli časté záplavy. Rieka Váh totiž v minulosti pri väčších zrážkach na tomto mieste ľuďom sťažovala životy. Maximálna hĺbka tejto priehrady je 43 metrov.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BgVvznql82s/?tagged=liptovskamara“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Naša najväčšia priehrada dostala meno podľa jednej zo zaniknutých obcí – Liptovská Mara. Z obce sa zachovala iba veža gotického kostola, ktorú nájdete v lokalite Havránok. Zvyšok kostola však zbúrali, no našťastie sme o všetky jeho skvosty neprišli. Najhodnotnejšie výtvarné i architektonické časti z neho sú uchované v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. A keďže je Liptovská Mara naozaj veľká, má aj svoj vlastný polostrov s názvom Ratkovie. Ten je vychytenou dendrologickou a ornitologickou lokalitou. Nájdete tam arborétum s náučným chodníkom. Liptovská Mara sa počas svojej existencie stala lákadlom pre veľké množstvo domácich i zahraničných turistov. A prečo? Dôvodov je hneď niekoľko.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Be5hNKvgoh9/?tagged=liptovskamara“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Zábava

Milovníci adrenalínu a letných športov si na Liptovskej Mare a v jej okolí môžu prísť na svoje. Takže okrem plávania, opaľovania a člnkovania si môžete vyskúšať napríklad aj vodný skúter, lietajúcu raju alebo vyhliadkové lode.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BaZC8c4gLWM/?tagged=liptovskamara“ hidecaption=“false“ width=“612″]
TIP: Neďaleko Liptovskej Mary je kilometrová bobová dráha so 16 zákrutami, na ktorej môžete dosiahnuť rýchlosť až 40 kilometrov za hodinu.
[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BaWwN50HWAp/?tagged=liptovskamara“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Zalietajte si na Liptove

Ak ste vždy chceli vedieť, aké je to lietať, môžete. Hurricane Factory Tatralandia pre vás pripravil simulátor voľného pádu. Ide o veterný tunel s kruhovou sklenenou komorou. Prúd vzduchu vás v tejto komore vynesie do výšky 17 metrov, a to rýchlosťou až 270 kilometrov za hodinu. Ak máte od päť do sto rokov, neváhajte, vstup máte povolený.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BgN2wMnAECE/?tagged=hurricanefactorytatralandia“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Príroda – čo vidieť v okolí

Nízke Tatry asi nemusíme veľmi predstavovať. Sú nádherné, mohutné a ponúkajú veľké množstvo chodníčkov. Od tých najjednoduchších až po najnáročnejšie. So správnym úsudkom a dobrou výbavou určite zvládnete váš vytýčený cieľ. Nezabudnite mať otvorené oči, aby ste neprepásli tie krásne výhľady, ktoré pre vás Nízke Tatry prichystali. A ak sa chcete doma pochváliť kamarátom, pribaľte si aj fotoaparát. Určite sa budete mať čím pýšiť.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BaUrpUFBAnU/?tagged=liptovskamara“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Jaskyne

Fotoaparát si môžete dať do batoha aj keď sa pôjdete pokochať naším prírodným bohatstvom pod úroveň zeme. Avšak, tu to bude za príplatok. Ak sa ale ocitnete v okolí Liptova, určite nevynechajte Demänovskú ľadovú jaskyňu, Demänovskú jaskyňu slobody alebo Važeckú jaskyňu.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BJniWDhANl-/?tagged=demanovskajaskyna“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Liptovskú Maru mnohí hrdí Slováci nazývajú Slovenské more.
  • S rozlohou 22 kilometrov štvorcových je najväčšou priehradou v našej krajine.
  • Zaplavila územie 13 obcí.
  • Ratkovie je polostrov Liptovskej Mary.
  • V jej okolí sa nachádza množstvo jaskýň a neďaleko sa rozprestierajú Nízke Tatry.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku