Čo robiť, keď vás na túre zasiahne búrka

Autor: Redakcia

Letné dni sú ako stvorené pre nadšencov turistiky. Či už ide o turistické prechádzky alebo výstupy na najvyššie štíty, vždy je potrebné myslieť na počasie. Všetci to poznáme – vonku je tak sparno, až sa zle dýcha a následne príde letná búrka, ktorá osvieži vzduch. Pokiaľ ju máte možnosť prečkať na bezpečnom mieste, je to zážitok v podobe hry bleskov na oblohe.

Blesk je elektrostatický výboj sprevádzaný svetelným a zvukovým efektom – hromom. Väčšina bleskov udiera v oblakoch, len každý tretí až štvrtý udrie do zeme.

Bohužiaľ, každoročne dôjde v našich horách k priamemu alebo nepriamemu zásahu turistov bleskom. Aby ste sa nestali číslom v podobných štatistikách, nasledujte tieto rady a tipy.

1. Plánujte a predvídajte

Základným pravidlom je vyhnúť sa búrke. Sledujte predpoveď počasia a pokiaľ je možný výskyt búrok, svoje plány radšej presuňte. Na túru by ste mali vyraziť čo najskôr ráno, aby ste okolo 14:00 popoludní už zostupovali. Vtedy znížite pravdepodobnosť stretu s búrkou na vrchole hôr.

2. Sledujte dianie okolo seba

Počas vášho pobytu na horách stále sledujte oblohu nad sebou. Príchod búrky sprevádzajú kopovité mraky tmavosivej farby a hrmenie. Ak spozorujete nebezpečenstvo, okamžite začnite zostupovať. Nebezpečná je búrka, ktorá je od vás menej ako 5 kilometrov. Túto vzdialenosť zistíte počítaním sekúnd od udretia blesku až po začutie hromu. Každé 3 sekundy sú 1 kilometer. To znamená, že ak napočítate 30 sekúnd, búrka je od vás 10 km ďaleko.

3. Pravidlo najvyššieho predmetu

Úder blesku je veľmi nevyspytateľný. Platí však, že najviac ohrozené sú najvyššie a veľmi vodivé predmety. Preto, pokiaľ nie je možné skryť sa na bezpečné miesto (chata, auto), vyhnite sa osamoteným stromom, vodopádom, jazerám a premočeným plochám. Na úkryt je najlepší kríkový porast, kde si čupnete na nevodivú podložku.

4. Polia, lúky, otvorené priestranstvá

Ak ste najvyšším bodom na lúke vy, rozhliadnite sa a nájdite si čo najnižšie položené miesto. Zbavte sa turistických palíc a zložte dáždnik. Nie je vhodné ľahnúť si. Znovu platí, že ideálna poloha je čupnúť si na karimatku alebo batoh, nohy mať pri sebe a držať si ich rukami. Hlavu si dajte čo najnižšie medzi nohy.

5. Mobil si nevypínajte

Vypnutie mobilu vôbec nie je nutné, keďže magnetické pole vášho tela je oveľa väčšie ako vyžaruje telefón. V prípade potreby máte okamžite možnosť privolať pomoc a nemusíte čakať na jeho zapnutie a zadanie PIN kódu. Dôležité je ale pripomenúť, že mnoho ľudí v panike zabudne, že číslo 112 je možné volať aj bez zadania PIN kódu.

Pokiaľ by došlo k priamemu alebo nepriamemu zásahu človeka bleskom, okamžite privolajte pomoc a postihnutému podajte prvú pomoc. 

TIP: Ak sa stretu s búrkou nedokážete vyhnúť, nepanikárte. Zachovajte si chladnú hlavu a postupujte s rozvahou.

Veríme, že pobyt na horách a v prírode si užijete v pohode a namiesto búrkových mračien sa vám z končiarov hôr ponúknu len tie najkrajšie výhľady.

 

Zhrnutie na záver

  • Turistiku plánujte vždy s ohľadom na počasie.
  • Počas výstupu sledujte dianie okolo seba a oblohu.
  • Ak sa začne búrka, čupnite si na nevodivú podložku.
  • Nevypínajte si svoj mobilný telefón, v prípade núdze volajte na číslo 112.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku