Brankovský vodopád – krásny v zime aj v jarných mesiacoch

Autor: Redakcia

Vianoce už klopú na dvere. Blíži sa najkrajšie obdobie v roku, ktoré je však pre mnohých aj obdobím stresu, naháňačiek a povinností. Čo keby ste sa ale tento rok na predvianočné obdobie pozreli úplne inak? Vybrali sme pre vás jeden výborný tip na krásny výlet, ktorý zahreje vaše srdiečka a vyčarí úsmev aj v zime. Nie, nie je to nič, čo by ste nezvládli. Takže šup, šup obuť, obliecť, navariť čaj do termosky, prichystať „lepeňáky“ a užiť si krásny výlet zimnou krajinou až k Brankovskému vodopádu!

Kráľ Nízkych Tatier

Brankovský vodopád leží, alebo lepšie povedané, tečie na západnom okraji Nízkych Tatier a ústi do Revúckej doliny. Je naozaj kráľom Nízkych Tatier – nakoľko je najvyšším vodopádom v tomto pohorí. Prvenstvo vo svojej kategórii získal vďaka svojej naozaj úctyhodnej výške až 55 m! Vďaka svojim „metrom“ sa nedá zahanbiť ani v celoslovenskom meradle – drží si tam krásne druhé miesto.

(Foto: slovakianguide.com)

Napriek tomu, že nie je príliš „vodnatý“, je naozaj nádherný. Nakoniec, máme to aj potvrdené, nakoľko patrí medzi 5 vodopádov na Slovensku, ktoré sú vyhlásené za národné prírodné pamiatky (spolu s ním sa do tohto výberu dostali aj: Kľacký, Lúčanský, Starohutniansky vodopád a vodopád Bystrô).

TIP: Ak sa rozhodnete navštíviť vodopád v zime, určite neoľutujete, počas studenej zimy vodopád zamŕza a vytvára nádherné snehové kreácie, ktoré očaria malých aj veľkých. Romantická prechádzka k vodopádu vám určite spríjemní spoločné chvíle.

Geografické okienko

(Foto: mapio.net)

Národná pamiatka: Brankovský vodopád bol za národnú prírodnú pamiatku vyhlásený už v roku 1980.

Poloha: Leží v katastri mesta Ružomberok. Nachádza sa v nadmorskej výške 775 – 830 m.n.m. na severozápadnom okraji národného parku a zároveň na západnom úpätí vrchu Veľký Brankov.

Hlavným dôvodom ochrany tohto prírodného skvostu je jeho výška a bezprostredné okolie, ktoré sa okolo neho rozprestiera. Žiaľ, jeho významnosť znižuje jeho malý prietok vody (a nižšia vodnatosť), avšak ak ho chcete vidieť v plnej sile, určite si ho príďte pozrieť na jar, prípadne po dažďoch.

Náročnosť túry: stredná až nízka.

TIP: Keď tu budete, všimnite si aj Malý Brankovský vodopád, ktorý tečie hneď pod ním a je vysoký 2,26 metra.

Pripravte sa na výlet po zelenej

Najrýchlejšia cesta k vodopádu vedie z rekreačnej oblasti Podsuchá, ktorá je vzdialená len 11 km od Ružomberka (smerom na Donovaly). Už tu nájdete označenú turistickú trasu – držte sa zelenej farby.

Rekreačná oblasť Podsuchá.

Cesta za dobrodružstvom je vždy príjemná

 1. Nájdite už vyššie spomenutú zelenú trasu.
 2. Prejdite cez most ponad riečku Revúca.
 3. Pokračujte lesnou cestou v smere toku rieky.
 4. Keď prejdete cca 700 metrov, odbočte na pravej strane na zle označený chodník.
 5. Pokračujte hore dolinou.
 6. V mieste, kde chodník pretína potok, odbočte doprava – do lesíka.
 7. Nachádzate sa pri informačnom pútači, ktorý hovorí o vodopáde.
 8. Za 5 minút chôdze ste pri vodopáde.
TIP: Ak nestihnete návštevu vodopádu v zime, určite si to nenechajte ujsť na jeseň! Vodný tok vodopádu je silnejší (vďaka topiacim sa snehom) a uchváti vás ešte o to viac.

V prípade,  ak by sa vám túra na Brankovský vodopád zapáčila, určite neváhajte a navštívte aj iné prírodné krásy a vodopády na Slovensku, napríklad:

 • Lučanský vodopád (nachádza sa taktiež v okrese Ružomberok) – v lete sa tu môžete okúpať J,
 • Kľacký vodopád – jeden z najkrajších vodopádov v Malej Fatre,
 • Starohutský vodopád – v okrese Žarnovica, dostanete sa k nemu cez mestskú časť Stará Huta. Najkrajší je na jar.

Veríme, že sme vás inšpirovali a najbližší víkend strávite v prírode J Lebo tá naša, slovenská, má naozaj čo ponúknuť! Takže neseďte doma a vyrazte za zážitkami.

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

 • Brankovský vodopád je najvyšší v Nízkych Tatrách.
 • Patrí medzi 5 najkrajších vodopádov na Slovensku.
 • Má výšku až 55 m.
 • Dostanete sa k nemu z oblasti Podsuchá.

 
Titulná fotka: www.ruzomberok.sk

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku