3 tipy na cyklovýlety za vodnými krásami

Spraviť niečo úžasné pre svoje zdravie a navyše zažiť ten návykový pocit slasti z každého kilometra prejdeného na bicykli naprieč slovenskou prírodou – to má niečo do seba. Predstavím vám tri tipy na krásne cyklovýlety spojené s vodnými krásami, ktoré určite zvládnete aj keď nie ste aktívny cyklista, či dokonca ste na bicykli nesedeli zopár rokov. Dajte bicyklu šancu a je možné, že si na ňom ľahko vypestujete závislosť.

Gaderskou dolinou vo Veľkej Fatre popri Čertovej bráne a Blatnickom hrade

Túto trasu by som si zopakovala kedykoľvek, pretože je vyslovene relaxačná. Nádherná príroda Gaderskej doliny ponúka na malom úseku veľké množstvo prírodných i historických zaujímavostí. Je všeobecne považovaná za jednu z najkrajších dolín na Slovensku. Zastaviť sa môžete pri zrúcanine Blatnického hradu s panoramatickým výhľadom na okolité vrchy Veľkej Fatry a pri skalnatom úkaze Čertova brána. Dolinou preteká Gaderský potok, ktorý v skalách vymyl nádherné skalné útvary a jaskyne.

TIP: Na začiatku trasy sa po ľavej strane nachádza tyrkysové jazierko, pri ktorom sa oplatí na chvíľu zastaviť a spraviť si zopár záberov.

Skalný útvar Čertova brána

Východiskovým bodom je obec Blatnica. Na začiatku pôjdete po asfaltovej ceste – tá sa neskôr zmení na lesnú cestičku s miernym stúpaním. Postačí vám crossovo-trailový bicykel, no ak si chcete užiť poriadny zjazd smerom naspäť, keďže sa na konci trasy musíte otočiť a vrátiť po rovnakej ceste naspäť, vezmite si poriadny horský bicykel. Trasu však bez problémov zvládnu aj deti.

TIP: Po ceste naspäť sa môžete občerstviť v kolibe, ktorú budete mať po ceste nazad po ľavej ruke. Robia tam ozaj chutné bryndzové halušky.
 

Gaderský potok vymyl do skál krásne útvary

Dĺžka trasy: 15 km

Približný čas: 1,20 hodiny

Náročnosť: nenáročná

 

Zrúcanina Blatníckeho hradu a výhľad na okolité vrchy Veľkej Fatry.

Z Podbanského ku Kmeťovmu vodopádu

Najväčšiemu slovenskému vodopádu, Kmeťovmu, som nedávno venovala samostatný článok, ktorý odporúčam prečítať si, ak sa o ňom chcete dozvedieť viac zaujímavostí. Spomenula som v ňom, že z horskej osady Podbanské vedie do Kôprovej doliny, v ktorej sa vodopád nachádza, veľmi príjemná asfaltová cesta viac než vhodná na cyklovýlet. Trasu zvládnu aj malé deti a menej aktívni turisti.

Počas jazdy sa pokochajte výhľadom na tatranský štít Kriváň a ovlažte sa v divokej horskej rieke Belá. Tá preteká popri ceste smerom do Podbanského.

TIP: Horská osada Podbanské je tvorená z chát, penziónov i grand hotela. Je to príjemné miesto na strávenie predĺženého víkendu, nakoľko Podbanské je východiskovým bodom pre mnoho zaujímavých turistických trás.

Ku Kmeťovmu vodopádu sa dostanete po žltej a zelenej turistickej značke. Nemáte kam zablúdiť, nakoľko asfaltová cesta je dobre značená. Majte však na pamäti, že samotný vodopád sa nenachádza priamo na hlavnom turistickom ťahu, ale vedie k nemu cesta smerujúca popri Nefcerskom potoku, na ktorú sa dostanete odbočením do prava. Na tento cyklovýlet sa nebojte vziať so sebou malé deti a postačí vám trailovo-crossový bicykel.

Dĺžka trasy: 7 km

Približný čas: 45 minút

Náročnosť: nenáročná

Na Zelené pleso vo Vysokých Tatrách

Na záver mám pre vás trošku náročnejšiu cyklistickú lahôdku. Zelené pleso opradené mnohými legendami vyhľadávajú najmä peší turisti, ale v poslednej dobe aj mnohí cykloturisti. Vydať sa k nemu môžete horskou trasou z rekreačnej osady Tatranské Matliare pri obci Vysoké Tatry, a to po žlto-modrej značke. Prechádzať budete rôznymi povrchmi, no najmä nespevnenými lesnými cestičkami, preto si vezmite horský bicykel. Samotná trasa je však príjemná s pozvoľným stúpaním. Po ceste sa vám naskytnú krásne výhľady na štíty Vysokých Tatier – Kozí, Malý Kežmarský i Jahňací. Trasa sa vinie celý čas popri Zelenom potoku.

TIP: Zaslúžené občerstvenie si môžete dopriať na Chate pri Zelenom plese, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie tatranské horské chaty. Ak sa tu chcete ubytovať, odporúčame začiatok týždňa – vtedy tu býva najmenej návštevníkov. Ale aj posedenie pri horolezcoch, ich príbehoch a historkách má niečo do seba 🙂

Dĺžka trasy: 8,5 km

Približný čas: 1,5 hodiny

Náročnosť: stredne ťažká

Možností je oveľa viac

Nezabudnite, že dĺžka trasy je vypočítaná len na cestu k bodu záujmu a vždy sa budete musieť po rovnako dlhej ceste vrátiť aj späť. Kvalitných možností na cyklovýlety máme na Slovensku, samozrejme, oveľa viac. Teraz som vám dala tri tipy, ktoré môžete na začiatok vyskúšať, kým je ešte príjemné počasie. Nabudúce sa pozrieme na ďalšie. Potešíte nielen mňa, ale aj celý tím, ak nám napíšete vaše vlastné tipy na najlepšie cyklovýlety.

Foto: Autorka, Kamnabicykli

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Gaderská dolina je považovaná za jednu z najkrajších na Slovensku vďaka množstvu prírodných krás i historických pamiatok, ktoré sa v nej nachádzajú – Blatnícky hrad, Čertova brána a mnohé skalné útvary a jaskyne.
  • Trasa Gaderskou dolinou je veľmi vhodná pre nie príliš aktívnych turistov a rodiny s deťmi.
  • Ku Kmeťovmu vodopádu vedie popri rieke Belá príjemná asfaltová cesta z osady Podbanské, ponúkajúca výhľad na Kriváň.
  • Pôsobivá horská cyklotrasa s výhľadmi na tatranské štíty vedie z osady Tatranské Matliare na Zelené pleso.
Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku