10 tipov na výlety za vodnou turistikou Slovenska s deťmi

Leto pomaly klope na dvere a s ním aj obdobie prázdnin, dovoleniek a výletov. Využite preto tento čas a spoznajte fascinujúce kúty slovenskej prírody. Vybrali sme pre vás desiatku miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Upozorňujeme však, že po prečítaní článku môžete pociťovať neodolateľnú chuť vstať z kresla a vydať sa po stopách prírodných bohatstiev.

1. Číčovské mŕtve rameno

Je pozostatkom povodne z roku 1899. Pôvodne nieslo názov Lion podľa francúzskeho vojaka, ktorý sa v oblasti usadil. K mŕtvemu jazeru je najlepší prístup z Číčova. Počas prechádzky v prírodnej rezervácii s deťmi môžete pozorovať vzácne druhy rastlín a živočíchov – napríklad fúzača veľkého, mloka obyčajného, chráneného divého dunajského kapra, tzv. sazana. Z rastlín je to vŕba biela, jaseň úzkolistý, lekno biele či na jeseň kvitnúca orchidea – pokrut jesenný. Vtákov tu žije viac ako sto druhov, vrátane ohrozeného bučiaka trsťového alebo kane močiarnej. Okolo jazera sú rozmiestnené náučné tabule, ktoré vám faunu a flóru v chránenej lokalite bližšie predstavia.

Číčovské mŕtve rameno

Číčovské mŕtve rameno

2. Športovo-rekreačný ostrov Trenčín

Ak na svojich potulkách Slovenskom zamierite do Trenčína, nezabudnite okrem populárneho Trenčianskeho hradu navštíviť športovo-rekreačný areál. Vznikol na ostrove pretínajúcom rieku Váh. Prekvapujúci môže byť fakt, že napriek malej vzdialenosti ostrova od centra mesta toto územie nepatrí Trenčínu, ale susednej obci Zamarovce. Areál ponúka priestor pre hry ako tenis, stolný tenis, squash, bedminton alebo bowling. Súčasťou ostrova je aj lodenica, kde si môžete prenajať loďku a kochať sa pohľadom na mesto Matúša Čáka priamo z Váhu. Pokiaľ pri športových aktivitách vyhladnete, posedieť si môžete v príjemnej Reštaurácii Bašta.

Rekreačný ostrov Trenčín

Rekreačný ostrov Trenčín (Foto: Milan Kráľ, Pravda.sk)

3. Šútovský vodopád

So svojou výškou 38 m mu patrí prvenstvo spomedzi všetkých vodopádov Malej Fatry. Trasu vzhľadom na jej nenáročnosť zvládnu aj malí turisti. Východiskovým bodom je parkovisko pri Chate Fatranka v obci Šútovo – časť Rieka. Lesný náučný chodník lemuje 6 informačných tabúľ, z ktorých sa dozviete viac o zaujímavostiach živej a neživej prírody. Počas túry sa môžete občerstviť na Chate Vodopád, ktorá sa nachádza na konci asfaltového úseku cesty vedúcej k vodopádu. Náučný chodník sa končí pri Šútovskom vodopáde. Odmenou za všetku vynaloženú námahu vám bude uchvacujúci pohľad na nespútanú krásu prírody.

Šútovský vodopád

Šútovský vodopád na jar

4. Jazero Počúvadlo

V srdci Štiavnických vrchov, v lone prírody sa ukrýva miesto ako stvorené pre oddych a rodinné výlety. Počúvadlianske jazero patrí spolu s ďalšími okolitými vodnými plochami medzi unikáty Banskej Štiavnice. Umelo vytvorená nádrž, takzvaný tajch, vznikla pre účely intenzívnej ťažby vzácnych rúd v tunajších horách koncom 18. storočia.Voda v horúcich letných mesiacoch prináša osvieženie v podobe kúpania alebo člnkovania, v zime sa vodná hladina mení na prírodné klzisko.

Jazero Počúvadlo

Jazero Počúvadlo (Foto: Pocuvadlo.sk)

V rámci návštevy tohto turisticky príťažlivého miesta by ste s vašimi ratolesťami nemali vynechať mini lesnú ZOO, ktorá je od jazera vzdialená iba niekoľko metrov. Najmenší sa potešia diviakom, jeleňom, poníkom, somárikom, ovciam a sliepkam.

5. Prameň Hrona

Naša druhá najdlhšia rieka meria 298 kilometrov. Preteká mnohými slovenskými mestami, ktoré sú po nej pomenované. Málokto však vie, že v rokoch 1927 až 1948 malo prívlastok nad Hronom aj mesto Brezno. Prameň rieky vyviera v malebnom prostredí Nízkych Tatier, a to neďaleko horehronskej obce Telgárt. Je odtiaľ vzdialený približne pol hodiny pešou chôdzou.

Prameň rieky Hron

Tu pramení rieka Hron

Rovnako je dobre viditeľný a ľahko dostupný aj z rýchlostnej cesty vedúcej popod Kráľovu hoľu. Prameň je chránený studničkou v tvare striešky a ohraničuje ho drevený plot. Atmosféru pokojného miesta dotvára altánok, kde si môžete vychutnať čistú vodu priamo v prekrásnej scenérii Nízkych Tatier.

6. Termálny prameň Kalameny

Po tom, čo sa dala dokopy skupina domácich dobrovoľníkov, nadobudol minerálny vrt za obcou Kalameny (okres Ružomberok) podobu prírodného kúpaliska. Jeho prevádzka je celoročná a, navyše, úplne zadarmo. Nachádza sa v blízkosti lyžiarskeho strediska Jasná a aquaparku Bešeňová. Teplota vody v jazierku dosahuje 34 °C, čo ocenia najmä kúpania chtiví v chladnejších ročných obdobiach. Blahodarné účinky minerálneho vrtu poznajú aj turisti zo susedného Česka či Poľska, ktorí ich s obľubou vyhľadávajú.

Termálny prameň Kalameny

Termálny prameň Kalameny (Foto: Spoznajliptov.sk)

7. Štrbské pleso

Leží pod majestátnymi vrcholmi Vysokých Tatier a poskytuje pohľad na dychberúcu panorámu našich veľhôr. Práve Štrbské pleso je východiskovým bodom viacerých turistických trás. Okolo plesa vedie dva kilometre dlhý chodník, ktorý je pri večernom osvetlení ideálnym miestom na prechádzku. Keďže jazero sa nachádza v ochrannom pásme TANAP-u, kúpanie v ňom je prísne zakázané. Obľúbenou atrakciou je člnkovanie s viac ako 130-ročnou tradíciou. V roku 2009 vyvrcholil spor medzi mestom Vysoké Tatry a obcou Štrba o vlastníctvo Štrbského plesa. Prípad skončil až na Najvyššom súde SR, ktorý rozhodol v prospech podtatranskej obce.

Štrbské pleso

Štrbské pleso

8. Prielom Hornádu

Neporušená príroda, ticho, rieka pretekajúca kaňonovitou dolinou. Ak ste si predstavovali prírodný raj, vyzerá presne takto. Aspoň ten slovenský. Pokiaľ zvažujte návštevu Slovenského raja, nemali by ste ju odkladať. Približne 16 kilometrov dlhý úsek kopíruje tok rieky Hornád. Trasa nebola vždy priechodná po celej svojej dĺžke. Až v druhej polovici 20. storočia bol chodník z dôvodu bezpečnosti turistov na niekoľkých miestach zaistený reťazami, stúpačkami, mostíkmi a drevenými chodníkmi.

Prielom Hornádu

Prielom Hornádu

9. Jaskyňa Domica

Juhovýchod Slovenska sa môže pýšiť hneď niekoľkými unikátmi. Konkrétne v Rožňavskom a Košickom kraji na území Slovenského krasu sú pred zrakmi zvedavcov schované milióny rokov staré poklady tvorené časom – jaskyne. Po Ochtinskej aragonitovej, ktorá je jednou z troch svojho druhu na svete, stojí za zmienku Jaskyňa Domica. Nájdete ju takmer pri hraniciach s Maďarskom.

Jaskyňa Domica

V útrobách jaskyne Domica (Foto: Slovakiatravel.sk)

Súčasný okruh určený pre verejnosť meria 1315 m. Preteká ňou riečka s mýtickým pomenovaním Styx a svoje miesto tu majú aj kaskádovité jazierka pomenované ako Rímske kúpele. Prehliadka podzemného systému zahŕňa za dobrých vodných podmienok i krátku plavbu loďkou. Je možné, že mnohým z vás bude Jaskyňa Domica povedomá. Jej krása totiž očarila tvorcov rozprávky Soľ nad zlato.

10. Gejzír v Herľanoch

Posledným tipom na spoznávanie vodného bohatstva Slovenska je Herliansky gejzír. Umelo navŕtaná pamiatka vyviera v pravidelných intervaloch do výšky 25 m už od roku 1875. Každých 32 až 34 hodín sa pred zrakmi divákov opakuje jedinečné prírodné divadlo. Aby ste tento úkaz nezmeškali, je dobré overiť si orientačný časový údaj najbližšej erupcie na webovej stránke obce Herľany. Obec zároveň návštevníkom odporúča, aby sa ku gejzíru dostavili aspoň o hodinu skôr pred predpokladanou erupciou.

Gejzír Herľany

Gejzír Herľany (Foto: Slovakianguide.com)

Na záver

Slovensko je skutočne rozmanitá krajina a tento zoznam desiatich miest je iba kvapkou v mori toho, čo nám príroda ponúka. Či už upriamime pozornosť na najvyšší vodopád Malej Fatry – Šútovský vodopád, prechádzku za súmraku okolo Štrbského plesa alebo plavbu loďkou v Jaskyni Domica, môžeme skonštatovať, že aj na našom malom kúsku zeme je stále čo objavovať.

Zhrnutie/Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • V pokojnom prostredí Číčovského mŕtveho ramena na vás čakajú jedinečné druhy vzácnych živočíchov a rastlín. Napríklad divý kapor – sazan alebo chránená orchidea – pokrut jesenný.
  • Dokonalý oddych poskytuje neporušená oblasť Nízkych Tatier v blízkosti prameňa Hrona.
  • Celoročne využívané jazierko v Kalamenoch s príjemnými 34 °C je vhodné na relaxáciu pre návštevníkov, ktorí do obce zablúdia v zime či v lete.
  • Na Slovensku máme aj svoj gejzír v Herľanoch. Erupcia sa opakuje každých 32 až 34 hodín.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

Pitný režim a deti