Šútovské jazero – navštívte slovenské Plitivice

Ako vystrihnuté z filmu – malebné Šútovské jazero obkolesené vrchmi Malej Fatry vo vás zanechá priam idylický dojem. Vodný skvost ukrytý pred zrakmi zvedavcov nájdete na ceste medzi Martinom a Ružomberkom. Možné je aj to, že ste okolo neho už niekoľkokrát prešli a vôbec si ho nevšimli. Pokiaľ ste si na výlet k nemu doteraz nenašli čas alebo ste o jeho existencii jednoducho netušili, čím skôr to napravte. Zapíšte si ho do zoznamu najbližších cestovateľských cieľov.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BkxV4hdAVbp/?tagged=sutovskejazero“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Plitvice na Slovensku

Nenápadné Šútovské jazero leží v tesnej blízkosti frekventovanej cesty spájajúcej Martin s Ružomberkom. Orientačným bodom je neprehliadnuteľný motorest Rieka, pri ktorom sa nachádza priestranná parkovacia plocha. Po približne 100 metroch pešej chôdze uvidíte uvidíte rozľahlú vodnú plochu s priezračnou tyrkysovou hladinou – Šútovské jazero. Pri jeho návšteve budete mať pocit, že ste sa ako šibnutím čarovného prútika sa ocitli v chorvátskych Plitviciach. Nečudo, krištáľovo čistá voda a kamenistá pláž totiž mnohým pripomína prostredie legendárnych winnetouoviek.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BldbK8_B9IT/?tagged=sutovskejazero“ hidecaption=“false“ width=“612″]
TIP: Šútovské jazero je rovnako dostupné viacerými dopravnými prostriedkami – autom,  vlakom zo zastávky Šútovo-Ratkovo aj autobusom zo zastávky Rieka lom.
[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BnMcSeDlSfC/?tagged=sutovskejazero“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Jazero ako z rozprávky, avšak narušené človekom

Rozprávková scenéria láka v horúcich letných dňoch návštevníkov k schladeniu sa v sviežej vode. Tých, ktorí neodolajú pokušeniu ovlažiť sa v prírodnom kúpalisku, môže prekvapiť teplota vody, ktorá je o niečo nižšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aj keď ponoriť sa do priezračnej vody prichádzajú každoročne stáli návštevníci ako aj noví zvedavci, kúpanie v jazere je len na vlastné riziko. Smutným faktom však je, že v okolí jazera sa v poslednej dobe hromadí veľa odpadkov po nezodpovedných návštevníkoch. Preto prosíme všetkých, aby si odpad po sebe odniesli. Ak pri odchode zo sebou zoberiete aj niečo málo navyše, potešíte tak prírodu aj ďalších návštevníkov. Ak tak urobia všetci, je šanca okolie vyčistiť a spraviť opäť nádherné, ako kedysi.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bl7xHkshald/?tagged=sutovskejazero“ hidecaption=“false“ width=“612″]
TIP: V okolí jazera sa nachádza vaicero pláží, pričom jednu z nich majú v obľube nudisti.
[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BnEHOTCDAIR/?tagged=sutovskejazero“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Za kúpaním aj za oddychom

Napriek tomu, že Šútovské jazero je známe vysokou návštevnosťou, nerušené chvíľky v okolí si vychutnáte na lavičkách, odkiaľ môžete pohodlne pozorovať čulý ruch. Sýtozelené lesy Malej Fatry spolu so stupňovitým terénom niekdajšieho kameňolomu sú tým správnym miestom na oddych, kde môžete naplno popustiť uzdu fantázii. Pokiaľ pri obdivovaní vodnej krásy vyhladnete, občersviť sa môžete v bufete alebo v motoreste pri hlavnej ceste.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BmvaSJXjcR3/?tagged=sutovskejazero“ hidecaption=“false“ width=“612″]
TIP: Od Šútovského jazera sa po trase Rieka – Fatranka – Chata Vodopád približne za hodinu dostanete k očarujúcemu Šútovskému vodopádu.
[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BnRnPfRhIe7/?tagged=sutovskejazero“ hidecaption=“false“ width=“612″]

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Šútovské jazero vzniklo zatopením niekdajšieho kameňolomu.
  • Dobrá dostupnosť autobuovou a vlakovou dopravou ako aj autom robia z jaera vyhľadávané miesto.
  • Kúpanie sa v osviežujúcej vode je na vlastné riziko.
  • Svojou krištáľovo čistou vodou a kamenistou plážou v spojení s malofatranskou prírodou pripomína jazero chorvátske Plitvice.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

pltnik-na-dunajci-v-pozadi-tri-koruny-monika-ilkov