Idete na turistiku či výlet? Myslite na pitný režim

Autor: Redakcia

Na to, aby vaše výlety boli nielen príjemné, ale aj prospešné pre vaše zdravie, musíte dodržiavať zásady pitného režimu a dávať vášmu telu všetko, čo potrebuje pre svoj maximálny výkon. Pre všetkých milovníkov horských túr a dychberúcich výhľadov sme preto pripravili niekoľko rád súvisiacich s pitným režimom. Na záver vám tiež poradíme, ako sa postarať o pitnú vodu aj v prípade núdze, keby ste na turistike zablúdili.

V zdravom tele zdravý turista

Pitný režim je veľmi dôležitý, a to nielen pri športe. Dostatočný príjem tekutín je potrebný pre chod ľudského organizmu a pre všetky procesy, ktoré v tele prebiehajú. Napriek tomu, že všetci veľmi dobre poznáme zásady pitného režimu, dodržiava ich, žiaľ, len málo z nás. Pozrite sa s nami na základné zásady a inšpirujte sa našimi radami. Odporúčame vám pozrieť si aj našu infografiku, v ktorej sa venujeme popisu pitného režimu v grafickej podobe.

Základné zásady pitného režimu

 • Dospelá osoba musí prijať 2,5 až 3,5 l tekutín denne.
 • Ideálny pitný režim závisí od zloženia vašej stravy (v prípade, že konzumujete veľké množstvo ovocia a zeleniny, váš príjem tekutín môže byť nižší).
TIP: Na turistiku si vezmite aj ovocie či zeleninu. Obohatením jedálnička na výlete môže byť pokojne aj polievka v menšom zaváraninovom pohári.
 • Pri fyzickej námahe, teda aj turistike, musíte prijať zvýšené množstvo tekutín.
 • Pite minerálne vody – zvýšia váš denný príjem tekutín a zároveň vaše telo získa potrebné minerály a stopové prvky.
 • Pite vodu hneď po zobudení, najlepšie polhodinu pred raňajkami. Naštartuje vám metabolizmus.

Voda vždy po ruke a štýlovo

Vodu nemusíte nosiť len v obyčajnej plastovej fľaši. V súčasnosti nájdete v obchodoch naozaj širokú ponuku fliaš rôznych farieb, materiálov aj tvarov. Takéto fľašky sú navyše šetrné k životnému prostrediu. Čoraz väčšej obľube sa tešia i nerezové fľaše či fľaše z tvrdeného skla. Ak si aj kúpite minerálku v plastovej fľaši, nie je problém vodu preliať a pôvodnej fľaše sa zbaviť v separovanom odpade.

Aktívni turisti, cyklisti a ostatní športovci určite ocenia špeciálne batohy, ktoré majú zabudované vrecko na vodu, tzv. H20 systém. Na internete a v obchodoch je bohatá ponuka podobných batôžkov – niektoré z nich majú objem až 6 litrov, pokryjú teda celodennú potrebu tekutín.

Čerstvá voda z prírody

Pri potulkách prírodou nájdete okrem zážitkov aj to najcennejšie – pitnú vodu priamo z hôr. Zastavte sa a dočerpajte si vodu z množstva pitných pramienkov, ktoré nájdete v slovenských kopcoch. Na každú turistiku je potrebné vopred sa pripraviť. Naštudujte si pred odchodom, či sa na vašej plánovanej trase nachádza prírodný prameň. Ak áno, určite si pri ňom spravte osviežujúcu zastávku.

PRÍKLADY PITNÝCH PRAMEŇOV:

– kyselka v Starom Smokovci

– minerálny prameň v podtatranskej obci Gánovce

– minerálny prameň vo Svite

– prameň Šindolka v Nitre

– kyselka v Drietome pri Trenčíne

Ako získať vodu z neovereného prameňa v prípade núdze?

 1. Plastovú fľašu naplňte do 2/3 vodou;
 2. Do ohňa priložte drevo a nechajte ho zhorieť, aby sa z neho dali získať uhlíky. Najkrehkejšie uhlíky oddeľte tak, že po dreve párkrát udriete a vložte ich do ešusu. Podrvte ich na prach, napríklad pomocou palice;
 3. Prach z uhlíkov nasypte do vody;
 4. Do vrchnáka urobte pomocou noža alebo vývrtky 5 dier (1-2 mm). Ich veľkosť prispôsobte filtračnému materiálu popisovanému v ďalšom kroku;
 5. Do vnútornej časti vrchnáka vložte filtračný materiál: buď 2 vrstvy papierovej vreckovky, vatu alebo silonovú pančuchu;
 6. Premiešajte vodu s rozdrvenými uhlíkmi a nechajte odstáť 10 až 20 minút;
 7. Na ešus upevnite ako ďalší filter pančuchu alebo vreckovku (môžete, ale nemusíte). Otočte fľašu dolu hlavou, pár kvapiek nechajte odkvapkať mimo a následne tlakom lejte vodu do ešusu;
 8. Ak už musíte vyvíjať príliš silný tlak, vymeňte filter vo vrchnáku;
 9. Prefiltrovanú vodu varte v ešuse 10 minút pod pokrievkou;
 10. Na zdravie.

 

Na záver

 • Dodržujte pitný režim a pite aspoň 2 litre tekutín denne.
 • Pite prevažne vodu, zeleninové či ovocné šťavy a minerálky.
 • Vždy si so sebou berte dostatočné množstvo tekutín.
 • Konzumujte veľké množstvo zeleniny, ovocia a polievok.
 • Pred túrou si nájdite zoznam pitných minerálnych prameňov v okolí.
 • Ak nájdete neoverený vodný zdroj, ktorý nezapácha a nepení, vyrobte si uhlíkový filter na filtráciu vody.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku